Visi šunys ir katės, nepaisant veislės ar kailio ilgio, savo organizme turi alergenų, kurie randami jų kailyje, seilėse arba šlapime. Taigi, – nė vieno šuns ar katės negalime vadinti „visiškai tinkamu alergiškiems žmonėms“.
Šunys ir alergija
Šuns odos pleiskanos yra vienas dažniausių ir aktyviausių alergenų. Krentantys gyvūno kailio plaukai, ant kurių yra pleiskanų, patenka ant drabužių, baldų, taip pat ir ant šeimininko odos. Ilgaplaukių šunų veislės dažniau sukelia alergijos priepuolius alergiškiems žmonėms, kadangi jų ilgi kailio plaukai perneša daugiau odos pleiskanų į aplinką. Trumpaplaukių veislių augintiniai labiau toleruojami alergiškų žmonių, kadangi jų plaukai perneša mažiau alergenų,- mažiau pasklinda namų aplinkoje.
Kai kurių veislių šunys šeriasi rečiau ir jiems iškrenta mažiau kailio. Taip pat tam tikros šunų veislės yra labiau tinkamos alergiškiems šeimininkams, kadangi jų kailis beveik nesišeria ir neišskiria alergenų, – pleiskanų. Nors ir alergiški, kai kurie šeimininkai visgi renkasi turėti augintinį ir, laikydamiesi prevencinių priemonių, sėkmingai gyvena namuose su savo keturkoju nepaisant kai kurių sunkumų, kurie gali sukelt sveikatos sutrikimus. Nuo alergijos kenčiantiems žmonėms rekomenduojamos šunų veislės yra: Pudeliai, Šnauceriai, Airių vandens spanieliai, Jorkšyro terjerai, Maltos bišonai, Meksikos beplaukiai šunys. Šios šunų veislės labiau toleruojamos alergiškų žmonių, tačiau nėra garantijos, kad itin alergiškas žmogus galės visuomet namuose turėti šuniuką.
Katės ir alergija
Stiprus alergenas yra kačių seilės. Skirtingai nei šunys, kurių kailio ilgis gali būti sąlyga sumažinti alergijos tikimybę, kačių atveju, ši taisyklė nebus veiksminga. Katės prausia kailį ir nuolat laižosi, tad žmonėms, kurie alergiški kačių seilėms, alergeno išvengti yra sunkiau. Sibiro mėlynosios katės nurodomos kaip labiau tinkamos alergiškiems šeimininkams, tačiau tai nesumažins alergijų tikimybių, jei šeimininkas itin jautriai reaguoja į kačių skleidžiamą alergeną.
Dulkių erkutės
Jei netikėtai imate čiaudėti ir patiriate alergines reakcijas, nors seniai auginate keturkojus, gali būti, kad to priežastis, – dulkių erkutės. Dulkių erkutės taip pat itin dažnas alergijų sukėlėjas, o jos labai mėgsta veistis šunų ir kačių guoliuose, vietose, kur nuolat guli ir būna jūsų augintiniai.
Rekomenduojama periodiškai skalbti ir valyti šuns ar katės guolį, stengtis nuolat palaikyti higieną ir švarą, kad nesiveistų erkutės, kadangi nuo savo guolių gyvūnai erkutes perneša ant sofų, kilimų ir kitų vietų, taip išnešiodami alergenus po visus namus. Stengiantis maksimaliai išvengti alergenų geriausia keturkojų guolį keisti (įsigyti naują) kartą per metus. Alergenų kiekį ore sumažina centrinės oro valymo sistemos, tad namai, kuriuose jos įrengtos, labiau tinkami alergiškiems žmonėms, norintiems turėti naminių gyvūnų.
Prevencija
Jei esate alergiškas naminiams gyvūnams, tikėtina, kad simptomai pasireikš kaip ir bet kurios kitos alergijos: reakcija ant odos, čiaudėjimu, paraudusiom akim, kosuliu ir kt. Visgi tyrimai rodo, kad net jei vienas iš šeimos narių yra alergiškas, šeimos vis tiek renkasi auginti šuniuką ar kačiuką. Tokiu atveju rekomenduojama neleisti naminių gyvūnų į miegamuosius kambarius, žaisti su jais lauke, po kontakto plautis rankas, bent kartą per savaitę maudyti augintinį.
Žmonės turintys vaikų ir besiruošiantys įsigyti naminį gyvūnėlį turėtų atkreipti dėmesį, ar vaikai nėra alergiški gyvūnams. Kai kuriais atvejais naminio gyvūno šeima namuose laikyti negali, nes alerginė reakcija šeimos nariams itin sunki, pavojinga.
Veterinaras.lt