Dažniausiai šeimininkai augintinio odos tinimus ar gumbus pastebi jį glostydami, kadangi šį sveikatos sutrikimą gali maskuoti tankus kailis. Pastebėję panašius odos darinius, dažniausiai susimąstome: ar tai naujas gumbas, ar neseniai atsirado šis tinimas? Prisimename, kad gyvūnas jau kurį laiką laižo ar kandžioja šią vietą. Pirmiausia šeimininkas išsigąsta, kad gumbas gali būti onkologinės ligos (vėžio) požymis. Visgi, gumbai ir tyniai ant keturkojo odos būna ir infekcijos pasekmė, parazitų sukelti negalavimai, tad geriausiai į šiuos klausimus atsakys veterinarijos gydytojas.

Verta žinoti, kad daugelis gumbų, kuriuos užčiuopiame augintinio odoje, visgi yra gerybiniai, tik nedidelis procentas jų gali reikšti vėžinius susirgimus. Bet kuriuo atveju, būtina nelaukti, kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus ir rekomenduos šalinti darinį.

 

Pastebėję, kad gumbas tinsta, raudonuoja, atsiveria žaizda, – nedelskite, – kreipkitės į veterinarą. Kai kuriais atvejais šeimininkai žino odos tinimų priežastį , – tai gali būti įvairios traumos, ar įkandimai, tačiau visuomet išlieka infekcijos tikimybė, stebėkite augintinio sveikatą ir nedelskite. Ypatingai atkreipkite dėmesį į odos darinius ant letenų, snukučio, – kuo didesnis darinys, – tuo sudėtingesnis darosi jo šalinimas, operacija. Veterinarijos gydytojas šiuo sveikatos sutrikimo atveju paprastai nori žinoti šias aplinkybes:

  • ar tynis/gumbas atsirado staiga;
  • ar nesuprastėjo keturkojo apetitas, nesumažėjo aktyvumas.
  • ar jis keitė formą, spalvą, dydį;
Dažniausiai pasitaikantys yra šie odos darinių tipai/ priežastys:
  • Gerybiniai riebalinių sankaupų navikai. Dažniausiai pasitaiko vidutinio amžiaus ar vyresniems šunims, šonkaulių srityje. Šie odos dariniai sietini su organizmo senėjimu, dažniau pasitaiko didelių veislių šunims bei nutukusiems šunims.
  • Pūliniai. Pūlinius sukelia infekcijos, vabzdžių įkandimai, kitų šunų ar gyvūnų įkandimai. Pūlinius būtina staigiai gydyti, kadangi gali kilti kraujo užkrėtimo grėsmė.
  • Riebalinės cistos. Odoje esančios riebalinės liaukos kai kuriais atvejais užsikemša, susidaro spuogai.
  • Odos navikai. Dažniau pasitaiko bokseriams, Labradoro retriveriams, bigliams, šnauceriams.
  • Gumbai aplink nasrus. Šiuos gumbus sukelia virusai.

Jei užčiuopiate bet kokį gumbą ar įtartiną darinį glostydami savo augintinį, stebėkite situaciją, kreipkitės į vet. gydytoją ilgiau nedelsdami. Jei žinote gumbo atsiradimo priežastį (pvz.: trauma arba kito šuns įkandimas) būtinai konsultuokitės su veterinaru. Geriausias būdas apžiūrėti savo keturkojį , – jį šukuojant, prausiant, tokiu būdu pilnai apčiupinėjant visą kailį ir odą.

Straipsnis parengtas remiantis moksline literatūra ir konsultuojantis su veterinarijos gydytojais-chirurgais. 

veterinaras.lt

Protected by Copyscape

%d bloggers like this: