Šuo nuolat aktyviai juda, tad jo sąnariai patiria apkrovas. Nuolatinis šokinėjimas, lakstymas per žaidimus, vitaminų stoka – kai kurių šunų veislėms tai tampa problema. Kuo labiau sąnariai dėvisi, tuo didesnė traumų tikimybė. Kryžminių raiščių trūkiai, osteoartritas – šiuo metu dažniausios sąnarių problemos, su kuriomis susiduria didelių veislių šunų šeimininkai.

Šunų osteoartritas: priežastys ir prevencija

Išskiriamos dvi pagrindinės šunų sąnarių problemų kategorijos : sąnarių ir judėjimo sistemos vystymosi sutrikimai augant šuniukui ir senatvinės degeneracijos sukeltos sąnarių problemos. Judėjimo sistemos vystymosi sutrikimams priskiriama klubo sąnario displazija, kuomet sąnarys vystosi netaisyklingai. Degeneracinės sąnarių funkcijos problemos susijusios su sąnarių dėvėjimosi ir traumų sukeltomis problemomis, kuomet vystosi artritai, patiriamos sąnarių kryžminių raiščių traumos, nyksta sąnarių kremzlinė medžiaga, formuojasi degeneraciniai procesai ir išsivysto osteoartritas.

Augintinio kaulų ir sąnarių sistema reikia pasirūpinti dar jauname gyvūno amžiuje ir ypač augimo laike (iki 1,5 metų amžiaus), jūsų veterinaras jums rekomenduos papildus ir patars kaip maitinti. Tai itin aktualu didelių veislių šunims.

Šunų sąnarių ligų požymiai 

Dažniausiai šeimininkai gali pastebėti, kad jų augintiniui sunkiau judėti: šuo sunkiai lipa laiptais, sunkiau užšoka ant sofos, mažiau bėgioja, mažėja fizinis pajėgumas. Skausmą šuo pajaučia ne iš karto,- tai ilgalaikiai sąnarių irimo procesai, tad dar galite taip pat pastebėti, kad gyvūnas keistai pakelia ar laiko letenas.

Gyvūno svoris, dydis ir amžius yra lemiami veiksniai sąnarių funkcijos sutrikimams. Taigi didelių veislių šunys dažniau patiria sąnarių vystymosi sutrikimus ar degeneracinius sąnarių procesus vyresniame amžiuje. Rizikos kategorijoje minimi Niufaulendai, kuriems dažnai būdingos kryžminių raiščių problemos, rotveileriams – kelių ir kulkšnių skausmai, Berno aviganiams – klubo sąnario displazija.

Šiais laikais šunų augintojai labiau atkreipia dėmesį į augintinių sveikatą, savijautą, tad sąnarių problemas pastebi dažniau, o vet. gydytojai anksčiau gali pritaikyti efektyvų gydymą. Visgi dažnai pirkdami veislinį didelių veislių šuniuką šeimininkai turi domėtis, ar šuniukų vados kraujo linijoje nepasitaiko per dažnų judėjimo sistemos sutrikimų, ar šuniukai gimsta sveiki, gerai vystosi klubo sąnariai.

Šunų judėjimo sistemos, – kaulų, sąnarių, raiščių ligų  ir traumų gydymas 

Judėjimo sistemos ligų gydyme išskiriamos chirurginės, prevencinės ir medikamentinės priemonės.

Viena iš pagrindinių sąnarių ligų prevencijos priemonių yra gyvūno kūno svorio kontrolė. Fiziškai aktyvus, nenutukęs šuo dažniausiai turi mažesnę riziką sirgti judėjimo sistemos ligomis. Pirmiausia svarbi bendra kūno būklė – fiziškai stiprus ir tvirtas, gaunantis pakankamai fizinio aktyvumo kūnas, o taip pat tinkamas kūno svoris, kuris užtikrina, kad sąnariai nepatiria per didelių apkrovų. Per didelė riebalų masė ne tik duoda papildomas apkrovas, bet ir padidina sąnarių uždegimų riziką, kadangi pertekliniai kūno riebalai gali būti sąnarių uždegimo šaltinis. Didesnė raumenų masė sustiprina sąnarius, geriau juos palaiko ir apsaugo, tad raumenų masės auginimas yra taip pat svarbi prevencinė priemonė.

Rinkoje didelis pasirinkimas įvairių maisto papildų ir vitaminų augintinių sąnarių sveikatai gerinti. Išskiriant medikamentus, skirtus sąnarių gydymui, pagrindinės grupės yra šios: priešuždegiminiai vaistai, skausmą mažinantys vaistai, analgetikai.

Kai kurie kokybiško šunų maisto gamintojai į šunų maisto sudėtį taip pat įtraukia papildus, saugančius sąnarius – žuvų taukus, kurie mažina sąnarių uždegiminius procesus, glukozamino ir chondroitino papildus.

Užsienyje veikia įvairūs veterinarijos reabilitacijos centrai, skirti šunims, žirgams, kuriuose gyvūnams atliekamos reabilitacijos procedūros – vandens terapijos, masažai, tad įmanoma visapusiška sąnarių atstatymo terapija. Lietuvoje tokių sąlygų gyvūnai dar neturi, o šios procedūros brangios, tad sunkiais atvejais taikomos chirurginės priemonės ir pasikliaujama šeimininko pastangomis ilgesniuoju pooperaciniu periodu prižiūrint augintinį namuose.

Taigi, pagrindiniai patarimai, kurie pravestų šeimininkams renkantis šuniuką:

  • Perkant šuniuką domėtis veisle, kraujo linija, genetinėmis ligomis;
  • Stengtis laikytis griežtų mitybos rekomendacijų didelių veislių šunims, siekiant išlaikyti reikiamą kūno svorį ir raumenų masę;
  • Kasmet konsultuotis su veterinarijos gydytoju dėl maisto papildų, vitaminų, mitybos plano, norint išsaugoti sąnarių sveikatą ir išvengti chirurginių intervencijų.

Kasdienis ilgesnis pasivaikščiojimas bet kokiu oru – puiki sveikatos palaikymo priemonė ne tik jūsų augintiniui, bet ir jūsų kūno bei minčių harmonijai.

Straipsnis parengtas remiantis moksline literatūra ir konsultuojantis su veterinarijos gydytojais-chirurgais

Veterinaras.lt 
Protected by Copyscape

%d bloggers like this: