Vet. Gydytoja Laura Litvinaitė pataria kaip sveikai ir saugiai sutikti šventes su savo augintiniais. Iki Didžiųjų šių metų švenčių liko jau visai nedaug. Pasiruoškime saugiai jas sutikti kartu su savo mylimais keturkojais:

Keturkojų smaguriavimas.

Keturkojų skaniukų ar maisto prašymo strategija visiems jų šeimininkams yra pažįstama. Tačiau svarbu svečius įspėti apie prašančių akių aplūdžio pasidalinti gardžiais patiekalais. Staigūs mitybos pokyčiai neigiamai veikia virškinimo trakto veiklą ir mikrobiota, o toksiški produktai ne tik sukelia viduriavimą, vėmimą, bet ir kasos, kepenų ar inkstų veiklos sutrikimus. Pažiūrėkime maisto produktai yra toksiški ir pavojingi keturkojų gyvybei:

  • Šokoladas. Augintiniai dėl jautresnės virškinimo sistemos negali suvirškinti šokolado sudėtyje esančius metilksantinus (theobromidą ir kofeiną). Tai sukelia ūmų kasos veiklos nepakankamumą.
  • Razinos, vynuogės. Dėl sudėtyje esančių flavonoidų ir taninų šunims sukeliamas ūmus inkstų nepakankamumas.
  • Svogūnai, česnakai, porai. Sudėtyje toksiškas N-propilo disulfido junginys augintiniams sukelia staigų raudonųjų kūnelių hemolizę t,y. irimą, dėl to išsivysto Heinz kūnelių anemija.
  • Kaulai. Aštriai lūžtantys kaulai gali ne tik pažeisti burnos gleivinę, nulaužti dantis, bet ir įstrigti stemplėje, sužaloti skrandžio ir žarnyno gleivinę.
  • Alkoholis. Trys pagrindiniai alkoholio tipai – etanolis, metanolis, izopropanolis[1]greitai absorbuojami virškinamajame trakte. O šios medžiagos slopina augintinių centrinę nervų sistemą, sukelia daugelio organų nepakankamumą ar net keturkojų mirtį.

Augintinių patiriamas stresas


Mūsų keturkojai draugai jaučia artėjančias šventes, tačiau visi jie skirtingai reaguoja į tai. Vieni švenčių džiaugsmingai laukia, kiti- patiria stresą. Pamažu šeimininkai gali pastebėti pirmuosius jų nerimo simptomus: augintiniai dažniausiai neranda sau vietos, tampa agresyvesni, slepiasi ar šlapinasi netinkamose vietose. Jautresniems gyvūnams reikalinga rami vieta, kur jie galėtų atskiria pabūti nuo nepažįstamų svečių. O kai kurias atvejais yra rekomenduojama įsigyti veterinarinį VetriScience Composure papildą, kuris padeda palaikyti stabilią nervų sistemą ir turi raminantį poveikį.

1.Griežtai laikykitės savo augintinių mitybos įpročių. Vakarienės metu šunims ir katėms skirtus skaniukus duokite pagal nurodytą normą. Griežtai neduokite maisto nuo stalo.

2. Gyvūno vimdymui apsinuodijus turėkite 3% vandenilio peroksido tirpalą. Jis dažniausiai suveikia per 5-10 minučių. Girdymo koncentracija: 1 ml tirpalo – 400g svoriui (atitinkamai pasiskaičiuokite pagal savo augintinio svorį). Tirpalo sugirdymas veiksmingas iki 30 min, kai gyvūnas prarijo kažką pavojingo. Svarbu kreiptis į veterinarijos kliniką dėl tolimesnės konsultacijos.

3. Stresuojantiems keturkojams sudarykite sąlygas ramiai pabūti šventės metu. Įkurkite ramią, jaukią atskirą vietą nuo svečių avilio.

4. Vakarienės metu užimkite augintinį interaktyviais žaislais. Juk augintiniui smagu ieškoti jo mėgstamų skaniukų.

Straipsnio autorė Gyd. Laura Litvinaitė

%d bloggers like this: