- Smulkiųjų gyvūnų sterilizacija, kastracija;
- Cezario pjūvis, pagalba gimdymo metu, galimybė kreiptis visą parą.
- Vidaus organų operacijos. Visos minkštųjų audinių operacijos.
- Žarnyno svetimkūnių šalinimas, akies obuolio šalinimas, onkologija, žaizdų siuvimas ir gydymas, pieno liaukų šalinimas. Po operacijų yra galimybė laikyti gyvūną stacionare visą parą.
- Kaulų lūžių chirurgija. Kelio girnelės operacijos, kryžminių raiščių operacijos, sausgyslių ir raiščių operacijos, sąnarių kapsulės siuvimas.
- Žaizdų valymas ir siuvimas, perrišimai.
- Traumų chirurgija, žaizdų tvarkymas, gipsavimas, fiksavimas.
- Ausų hematomų gydymas, chirurgija.
- Paranalinių liaukų šalinimas;
- Absceso (pūlingų uždegimų) gydymas ir chirurgija.
- Nervų ir kraujagyslių chirurgija.
- Svetimkūnių šalinimas iš odos, minkštųjų audinių.
- Pilvo išvaržų chirurgija.
- Žarnyno nepraeinamumo šalinimas, sąaugų rezekcija.
- Skrandžio zondavimas ir chirurgija.
- Urologija. Šlapimkanalių operacijos ir kateterizavimas.
- Blužnies šalinimas.
Atliekamos procedūros, skirtos pašalinti pūlingus audinius ir užkirsti kelią infekcijoms.
Procedūros, skirtos užkirsti kelią nekontroliuojamam dauginimuisi, taip pat padeda sumažinti tam tikrų ligų riziką ir gerina augintinio gyvenimo kokybę.
Šeimininko sprendimas kastruoti ar sterilizuoti savo augintinį itin svarbus ir atsakingas žingsnis, rūpinantis savo šuniuko ar kačiuko sveikata.
Kalių sterilizacija beveik eliminuoja:
pieno liaukų vėžio riziką,
gimdos vėžio riziką.
Patinams kastracija sumažina:
prostatos vėžio,
sėklidžių vėžio riziką,
šlapimo takų ir inkstų ligų riziką.
Gijimas po sterilizacijos vyksta apie 10-14 dienų, taigi šiuo laikotarpiu šeimininko atsakomybėje žaizdos priežiūra, ramūs pasivaikščiojimai, o, reikalui esant, ir papildomos konsultacijos su vet. gydytoju ar vaistų injekcijos. Procedūra baigiasi siūlų išėmimu po 10-14 dienų ir galutine apžiūra pas operavusį veterinarą.
Sterilizacija ir kastracija rekomenduojama kuo ankstyvesniame augintinio amžiuje, kol dar neprasidėjęs lytinis brendimas, ruja. Pirmosios rujos laukti tikrai nereikia. Lytiškai bręstant keičiasi gyvūno elgesys, poreikiai, keičiasi hormonų pusiausvyra organizme, tad atliekant šias procedūras prieš prasidedant lytiniam brendimui, tausojama gyvūno sveikata.
Kastracija – tai sėklidžių pašalinimas per prapjautą mašnelę. Po jų išėmimo pjūvis yra užsiūnamas, o mašnelė nėra šalinima, su laiku ji susitraukia. Tą pačią dieną šuo/katinas yra išleidžiamas namo jam suleidus skausmo kontrolės vaistų. Daugumą šunų/katinų kitą dieną nori tęsti savo įprastą rutiną, tačiau turi būti stebimi šeimininkų, kol žaizda visiškai sugyja.
Operacija trunka apie 30 minučių, augintinis prabunda po valandos. Tik prabudęs gali vemti, neėsti iki 3 dienų po operacijos, tačiau taip būna retai. Katinus šeimininkai išsineša narvelyje. Keturkojis pacientas būna prabudęs, atsigavęs po procedūros.
Suteikiama pagalba gimdymo metu, atliekamas cezario pjūvis, jei kyla komplikacijų. Klinika siūlo galimybę kreiptis visą parą esant gimdymo skubumui.
Cezario pjūvio operacija šunų patelėms dažniausiai yra neplanuojama, atliekama tik skubiais ir pavojingais atvejais. Visgi kai kurios šunų veislės genetiškai turi sunkaus gimdymo tikimybę, tad prancūzų buldogams, bokseriams, kai kuriais atvejais, veterinarai chirurgai rekomenduoja, suėjus gimdymo datai, atlikti Cezario pjūvio operaciją. Tokį sprendimą vet. gydytojas priima apžiūrėjęs patelę, numatęs kiek ji gimdys šuniukų ir apytikriai nustatęs šuniukų dydį. Šiuo atveju vet. chirurgas apčiuopia pilvo ląstą, tikrina gimdymo kanalus, atlieka echoskopiją. Echoskopija taip pat padeda numatyti kiek šuniukų yra gimdoje bei nustatyti jų dydį.
Cezario pjūvio operacija gerai toleruojama, gyvūnai lengvai atsigauna po operacijos, ji taip pat padeda išgelbėti negalinčius užgimti mažylius. Dėl siaurų gimdymo takų, ilgo ir varginančio gimdymo ir įvairių komplikacijų šeimininkams reikia nedelsti ir skubiai vykti į veterinarijos kliniką matant, kad patelė ilgai nepagimdo, kad dideli tarpai tarp gimimų.
Vet. gydytojas Jums pateiks visą pooperacinį priežiūros planą, kurio privaloma laikytis. Senamiesčio veterinarijos klinikoje dirba ilgametę patirtį turintys vet. chirurgai, kurie konsultuoja šeimininkus šuniukų mitybos, priežiūros klausimais, stebi nėštumą, padeda gimdymo atvejais, profesionaliai atlieka Cezario pjūvio operacijas. Mūsų klinikoje galite tartis dėl pagalbos gimdymo metu bet kuriuo paros metu, švenčių dienomis.
Įvairios operacijos vidaus organams, įskaitant visų minkštųjų audinių operacijas, skirtas šalinti pažeistus organus ar audinius.
Jei pastebite, kad jūsų šuns pilvas itin išpūstas, didesnis nei įprasta ir atkreipia jūsų dėmesį, verčiau nedelsdami vykite į veterinarijos kliniką. Išsipūtęs pilvas gali būti skrandžio užsisukimo požymis, taip pat vidinio kraujavimo simptomas. Tokios kritinės būklės būdingesnės didelių veislių šunims, vyresnio amžiaus šunims.
Kita šunų pilvo pūtimo priežastis gali būti skrandžio ar žarnos įtrūkimas, plyšimas dėl šuns prarytų kaulų gabaliukų, opų ar auglių virškinimo trakte. Vidinis kraujavimas ir pilvo pūtimas taip pat gali prasidėti plyšus šlapimo pūslei, tulžies pūslei. Šiais kritiniais atvejais šuo gali būti vangus, apatiškas, taip pat šuo gali vemti, tad, esant sunkiai būklei, nedelsiant reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją. Vet. klinikoje esant vidiniam kraujavimui leidžiami antibiotikai, nuskausminamieji vaistai, gyvūnas operuojamas – išvaloma pilvo ląsta, išsiurbiami skysčiai.
Svetimkūniai, kurie gali sukelti žarnyno nepraeinamumą, yra šalinami per chirurginę intervenciją, siekiant užtikrinti gyvūno sveikatą. Pasitaiko atvejų, kuomet gyvūnas praryja žaislus, daiktus, tačiau taip pat dažnas svetimkūnių šalinimas chirurginiu būdų reikalingas tuomet, kai augintinis kenčia nuo sunkaus vidurių užkietėjimo.
Vidurių užkietėjimo atvejus galima pastebėti pastebint gyvūno bergždžias pastangas stengiantis pasituštinti, retą tuštinimąsi, kietas išmatas. Pagrindinės augintinio vidurių užkietėjimo priežastys gali būti:
Inkstų ligos (ypač katėms);
Žarnų nepraeinamumas dėl svetimkūnių (prarytų daiktų, kaulų arba anatominių savybių);
Maisto raciono, kuriame per mažai ląstelienos;
Onkologinių žarnyno ligų; Stuburo skausmų; Plaukų sankaupų virškinimo trakte (katėms);
Dėl stambių kietų išmatų išdidėjusios gaubtinės žarnos.
Auglių šalinimas, įskaitant pieno liaukų šalinimą, yra atliekamas siekiant sustabdyti onkologinių ligų progresą ir pagerinti augintinio gyvenimo kokybę.
Efektyviausias būdas apsaugoti gyvūną yra nuolatinė vet. gydytojo apžiūra, rekomenduojami kasmetiniai tyrimai sulaukus tam tikro amžiaus ir šeimininko atidumas savo gyvūno sveikatai. Senamiesčio veterinarijos klinikoje atliekama auglio biopsija, siunčiame onkologinius darinius tyrimui į sertifikuotą laboratoriją. Augliai, įtartini dariniai rekomenduojami šalinti nedelsiant. Biopsiją atlieka vet. chirurgas; gaunamas oficialus atsakymas iš laboratorijos; tyrimas komentuojamas šeimininkui ir sudaromas gyvūno gydymo planas.
Net jei jūsų augintiniui diagnozuojamas vėžys, tai nebūtinai reiškia, kad gyventi jam liko nedaug. Pieno liaukų augliai, odos dariniai, minkštųjų audinių dariniai paprastai lengvai šalinami chirurginiu būdu ir gyvūno sveikata pagerėja, ypač, jei chirurginės procedūros atliekamos nedelsiant ir aptikus ankstyvąsias vėžio stadijas.
Akies obuolio šalinimas atliekamas esant sunkiems sužalojimams ar neišgydomoms ligoms, siekiant sumažinti skausmą ir infekcijų riziką.
Kaulų lūžių gydymas, kelio girnelės, kryžminių raiščių, sausgyslių ir sąnarių operacijos. Tokios procedūros padeda atstatyti gyvūno judėjimo funkciją.
Didelių veislių šunims dėvintis sąnariams bei dėl netinkamos dietos vystosi judėjimo sistemos ligos, kurios vyresniame gyvūno amžiuje pasireiškia kaulų lūžiais. Mūsų veterinarijos klinikoje šeimininkai konsultuojami kaip prižiūrėti šunų sąnarių ir kaulų sveikatą, kokius papildus bei pašarus vartoti siekiant apsaugoti šuns judėjimo sistemos sveikatą, išvengti šlubavimų bei kaulų lūžių.
Senamiesčio veterinarijos klinikoje atliekamos šios kaulų ir sąnarių operacijos šunims:
Kryžminių raiščių operacijos;
Kelio girnelės operacijos;
Kaulų lūžių operacijos (osteosintezė);
Sąnarių operacijos;
Kaulų lūžių ir traumų atvejais dedami įtvarai, langetės, gipsavimas (chirurginė inžinerija).
Vet. chirurgas atlikęs praktiką Didžiojoje Britanijoje, taip pat sertifikuotas dirbti Didžiojoje Britanijoje. Mūsų vet. gydytojai bendradarbiauja su Latvijos veterinarijos universitetu.
Akies obuolio šalinimas atliekamas esant sunkiems sužalojimams ar neišgydomoms ligoms, siekiant sumažinti skausmą ir infekcijų riziką.
Pažeistų audinių ir žaizdų valymas, perrišimas, siuvimas, padedant augintiniui greičiau pasveikti.
Hematomų šalinimas padeda išvengti skausmo ir ausų struktūros pažeidimo.
Sveika katės ar šuns išorinė ausies dalis paprastai padengta kailiu, o vidinė dalis – gražios rausvos spalvos. Joje neturėtumėte pastebėti raudonio, patinimų, spuogelių, šašų. Ausis praprastai atrodo švari ir sveika, jei pastebite blusas, erkutes, ar kitus parazitus, bei minėtus odos sudirgimus, matote, kad plinka kailis – būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Apžiūrėdami vidinį ausies kanalą turėtumėte matyti švarią rausvą odą, nejausti nemalonaus kvapo ar per didelio kiekio sieros darinių. Valydami ausis stenkitės pasiimti gyvūną į patogią ir saugią jam vietą, stengiantis, kad jis nepatirtų streso ir lengviau leistų jums apžiūrėti bei išvalyti ausis. Geriausia šiai procedūrai gyvūną pratinti nuo mažens.
Įvairūs svetimkūniai, pavyzdžiui, ašakos ar smulkūs objektai, yra šalinami iš gyvūno minkštųjų audinių.
Sveikas šuniuko ar kačiuko kailis – vienas iš pagrindinių jo sveikatos būklės rodiklių. Odos ligos (paraudimai, pleiskanojimai, patininmai, bėrimai ir t.t.), parazitai, niežulys, kailio šėrimasis ir plikimas – tai pagrindiniai požymiai, kad jūsų augintiniui būtina veterinarijos gydytojo konsultacija ir apžiūra.
Atkreipkite dėmesį, kurie požymiai gali reikšti ne tik sezonišką kailio šėrimąsi, – itin didelis krentančių plaukų kiekis ir išplikusios vietos kailyje gali būti susiję su:
• Parazitais, – blusomis, erkėmis;
• Grybelinėmis ir bakterinėmis infekcijomis;
• Alergijomis;
• Inkstų, kepenų ligomis;
• Nėštumu, laktacija;
• Onkologinėmis ligomis;
• Kontaktą su odą dirginančiomis medžiagomis.
Atkreipkime dėmesį, kad odos ligos ir parazitai lemia šunų bei kačių virškinimo sutrikimus, taigi bloga odos ir kailio būklė gali rodyti ir bendrą organizmo nusilpimą, netgi onkologines ligas.
Dėl hormono kortizolio sutrikimų ir auglių antinksčiuose, šuo ne tik plinka, tačiau taip pat gali patirti pilvo pūtimus, viduriuoti. Papildomi požymiai – didesnis skysčių vartojimas, dažnas šlapinimasis, kailio šėrimasis, plikimas.
Pilvo išvaržų chirurgija
Pilvo išvaržų pašalinimas padeda išvengti vidaus organų komplikacijų ir gerina bendrą gyvūno sveikatą.
Pašalinamas žarnyno nepraeinamumas ir rezekcija atliekama tais atvejais, kai yra sąaugų ar kitų obstrukcijų.
Šlapimo kanalų operacijos ir kateterizavimas padeda spręsti šlapimo takų sutrikimus.
Jei šeimininkas pastebi, kad pasivaikščiojimas su savo augintiniu prailgo ir šuo negali greitai nusišlapinti, tuomet jam reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos aspektus: jei šuo bando šlapintis, tačiau išteka vos keli lašeliai arba apskritai nepavyksta pasišlapinti, – nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Senamiesčio veterinarijos klinikoje veterinarijos chirurgai turi ilgametę urologinių šunų susirgimų gydymo praktiką. Šlapimo pūslės akmenligė gydoma atsižvelgiant į tai, kurioje šlapimo takų vietoje randama akmenų ar kristalų, – pagal tai skiriami vaistai, atliekama chirurginė procedūra ir koreguojama augintinio mityba.
Prostatos padidėjimą ir šlapinimosi sutrikimus šunims paprastai sukelia augliai, cistos, nekastruotiems patinams – hormonų pokyčiai bei infekcijos. Pagrindiniai simptomai: kraujas šlapime, dažnas šlapinimasis ir nedidelis šlapimo kiekis šlapinantis. Prostatos ligų gydymą veterinarijos gydytojas skiria pagal ligos priežastį – infekcijos gydomos antibiotikais, kai kuriais atvejais taikomos chirurginės procedūros, šlapimo nuleidimas, kateterizavimas.
Blužnies pašalinimas gali būti reikalingas dėl tam tikrų ligų ar traumų, siekiant išsaugoti augintinio sveikatą.
Po kiekvienos operacijos, prireikus, gyvūnas gali būti laikomas stacionare visą parą, kur jam bus užtikrinta kvalifikuota priežiūra ir stebėjimas.